صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

محمدرضا شهبازی، طنزپرداز گفت: کسی که خودش واقعاً نویسندگی و فیلم‌سازی و طنزپردازی را دوست ندارد، نمی‌تواند از آن استفاده کند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر مشرق – محمدرضا شهبازی، طنزپرداز در کارگاه آموزشی «طنزآمیزی مضامین» در حاشیه ششمین روز نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار گفت: طنز واقعی به دور از لوس بازی و مضحکه کردن شکل می‌گیرد.

محمدرضا شهبازی، طنزپرداز و مدیر باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی، در کارگاه آموزشی «طنزآمیزی مضامین» در حاشیه ششمین روز نهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سینمافلسطین در سخنانی با اشاره به احساس تکلیف و وظیفه تعداد قابل توجهی از جوانان انقلابی برای ورود به عرصه رسانه و به طور خاص طنز گفت: صرف احساس تکلیف و وظیفه نمی‌توان وارد این عرصه شد. کسی که خودش واقعاً نویسندگی و فیلم‌سازی و طنزپردازی را دوست ندارد، نمی‌تواند از آن استفاده کند. همه افراد معروفی که برای کشورشان افتخار آفرینی کرده‌اند با عشق و علاقه راه خود را انتخاب کرده‌اند و صرف داشتن حس وظیفه و تکلیف برای طی این مسیر کافی نیست.

وی افزود: صرف اینکه کسی روحیه شوخ طبعی داشته باشد، نمی‌تواند طنز پرداز خوبی شود. خیلی‌ها هستند در بداهه‌گویی‌های خود دیگران را می‌خنداند ولی نمی‌توانند در زمینه طنز نویسی موفق باشند چون این کار اصول خاص خود را دارد و این دست افراد غالباً نمی‌توانند در چارچوب مورد نظر قرار بگیرند.

شهبازی طنز را قرار گیری عدم تناسب در ظاهر متناسب تعریف کرد و عنوان کرد: طنز واقعی به دور از لوس بازی و مضحکه کردن شکل می‌گیرد به طوری‌که ممکن است یک شخصیت جدی و منطقی در یک موقعیت ناهمگون قرار بگیرد.

این مدرس طنزپردازی اضافه کرد: ما یک واقعیت بیرونی داریم که ظاهر متناسب سوژه باید بیشترین شباهت را با این واقعیت بیرونی داشته باشد. از طرفی باید بین ظاهر و محتوا بسیار فاصله وجود داشته باشد. وقتی سوژه خیلی جدی است، باید از قالبی نازل و سطح پایین استفاده کرد و برای سوژه دم دستی، قالبی رسمی را به کار برد.

شهبازی تصریح کرد: در خبرگزاری‌های رسمی دنبال سوژه نباشید، بهترین بستر برای پیدا کردن بهترین موضوعات، کف جامعه و رسانه‌ها زرد است. برای تمرین طنز نویسی باید ابتدا از تقلید و مهندسی معکوس استفاده کرد. با مطالعه کتاب‌ها و متون طنز شروع کنید و سعی کنید از کلمات جایگزین برای آن استفاده کنید.

مرتبط با این خبر

  • خاطرات "علیرضا زرین دست" روی موج رادیو صبا

  • معرفی "مسجد جامع سامرای عراق" در رادیو صبا

  • رادیو صبا با بررسی نقش "تنبیه" در زندگی

  • رمانی با لحن طنز

  • آیتم‎های نمایشی طنز با مضمون "ماست مالی کردن"

  • یک عصر شاد زمستانی در کنار "لبو فروشی‎ها"

  • «آپاراتچی» با سکانس‎هایی طنز از فیلم "دو نفر و نصفی"

  • مروری بر تاریخچه "روانشناسی" در رادیو صبا

  • نگاهی طنز به تخریب آثار باستانی و میراث فرهنگی

  • آشنایی با یک نشریه طنزآمیز قدیمی در رادیو صبا